fbpx

Kā pārdot mežu: 3 visbiežāk pieļautās kļūdas meža pārdošanā

Meža uzturēšana un apsaimniekošana ne katram ir pa spēkam. Ir jāpārzina ar mežu saistītie likumi un normatīvie akti, un gadījumā, ja kas izdarīts ne pēc likuma burta – ir jābūt gatavam uzņemties atbildību.

Arī ikgadējā nekustamā īpašuma nodokļa nomaksa ne katram ir pa kabatai. Bet dažreiz vienkārši gribas nodot savu meža īpašumu un ar to saistītos darbus kādam čaklākam cilvēkam, lai viss meža skaistums neiet zudumā, bet gan gluži pretēji – tikai turpina augt un zaļot.

Tie ir tikai daži no iemesliem, kādēļ īpašnieki mēdz pārdot savu mežu. Un, lai arī meža pārdošanas iemesli var būt dažādi, meža pārdošanas process tomēr visiem ir līdzīgs. Ko tad īsti darīt, ja arī jūs vēlaties pārdot mežu? Kādas kļūdas visbiežāk rodas meža pārdošanas procesā un kā rīkoties, lai tās nepieļautu?

1. kļūda: Zināšanu un pieredzes trūkums

Kā jau katrā jomā, arī meža pārdošanā ir savi likumi, noteikumi un priekšnoteikumi, kas ir jāzina gan pirms meža pārdošanas procesa uzsākšanas, gan arī visā tā laikā:

  • Kā ātri un droši pārdot mežu?
  • Kāda ir meža īstā vērtība un cena?
  • Kur atrast uzticamu pircēju?
  • Kādi nodokļi un nodevas ir jāmaksā?
  • Kādi dokumenti ir nepieciešami, lai pārdotu mežu?
  • Kā sagatavot un noslēgt meža pirkuma līgumu?

Šī ir tikai neliela daļa to jautājumu, kas meža īpašniekiem kļūst aktuāli, vēloties pārdot mežu. Nezināma, nepietiekama, nekorekta un nepilnīga informācija  – tie ir zemūdens akmeņi, kas uztrauc ikkatru gribētāju pārdot savu mežu, turklāt, pat izpētot atbildes uz šiem jautājumiem, nav nekādas garantijas, ka mežs tiks pārdots visizdevīgāk un vislabākajam pircējam.

Kur tad meklēt ar meža pārdošanas procesu saistīto informāciju? Daļu atbilžu un padomus var meklēt Valsts meža dienesta vai akciju sabiedrības „Latvijas valsts meži”  mājas lapās. Taču atbildes uz šiem jautājumiem un šajās vietnēs iegūtā informācija vēl negarantē to, ka meža pārdošanas process noritēs veiksmīgi.

Lai pasargātu sevi no dažādām kļūdām, kas var rasties, pārdodot mežu, kā arī samazinātu iespēju vairāk zaudēt, nekā iegūt, ir ieteicams vērsties pie šīs jomas speciālistiem un atrast uzticamu partneri, kas ar savām specifiskajām zināšanām un ilggadējo pieredzi palīdzēs atrast tieši jums piemērotāko meža pārdošanas ceļu. Šāds partneris nokārtos visas ar meža īpašuma pārdošanu un reģistrāciju saistītās formalitātes, tostarp atrisinās arī jautājumus par pašvaldības pirmpirkuma tiesību izmantošanu un reģistrāciju zemesgrāmatā. Jūsu meža pārdošanas process tiks maksimāli vienkāršots, un jūsu līdzdalība tajā – pēc iespējas samazināta, tādējādi ievērojami ietaupot jūsu laiku un enerģiju. Nozares speciālisti palīdzēs Jums pārdot mežu ātri, efektīvi, par labāko cenu un atbilstoši visiem LR likumiem un normatīvajiem aktiem.

2. kļūda: Meža īpašuma patiesās cenas neapzināšana

Jebkuram augošam mežam ir sava vērtība, ko nepieredzējuši meža īpašnieki mēdz neapzināties, dažkārt uzskatot, ka tie ir tikai nieka krūmi vai veci, nekam nederīgi koki. Diemžēl šādu īpašnieku neinformētību nereti izmanto negodprātīgi pircēji. Šī iemesla dēļ meža īpašumi bieži vien tiek pārdoti krietni zem to patiesās vērtības, un šādu pircēju negodīgās rīcības rezultātā meža īpašniekam var rasties neplānoti zaudējumi. Un meža pārdošanas kontekstā runa nav vairs par pāris simtiem eiro – zaudētā peļņa šādos gadījumos visbiežāk ir mērāma tūkstošos.

Lai no tā izvairītos, esiet uzmanīgi un nepārdodiet savu mežu pirmajam pirkt gribētājam. Atcerieties arī to, ka ne visām meža zemēm iespējams ātri atrast pircēju. Meža vērtība, tā lietderīgums un attiecīgi arī pircēju vēlme to iegādāties ir atkarīga no meža izvietojuma, mežaudzes augšanas apstākļiem un meža tipa, piekļūšanas iespējām un vēl daudziem citiem kritērijiem. Vislabāk meža novērtēšanu ir uzticēt tikai tādiem pakalpojumu sniedzējiem un nozares profesionāļiem, par kuru godaprātu un neatkarību jūs esat pilnībā pārliecināti.

3. kļūda: Nesakārtota dokumentācija

Tikai retajam patīk darbs ar papīriem un formalitāšu kārtošana valsts un citu iestāžu birokrātijas gaiteņos. Šis iemesls bieži vien kļūst par šķērsli meža pārdošanā – ar meža īpašumu saistītā dokumentācija nereti nav sakārtota, un to kārtot meža īpašniekiem parasti nav ne laika, nedz arī vēlmes. Tā var būt gan nenokārtota mantojuma lieta vai nepabeigta īpašuma dalīšana (nenostiprinātas īpašumtiesības zemesgrāmatā), gan nedzēsts apgrūtinājums (kredītsaistības) vai kāda cita formalitāte, kuru, iespējams, nav sanācis vai vienkārši ir aizmirsies nokārtot.

Meža pārdošanas kontekstā ar dokumentiem ir tā – lai kas tas arī būtu, tas būs jānokārto. Lai  pārdotu mežu raiti un veiksmīgi, visām ar mežu, tā īpašumtiesībām u.c. saistītajām lietām ir jābūt sakārtotām, pie tam – oficiāli un ar visiem papīriem. Gluži kā dzīvokļu un māju pārdošanas process nav iedomājams bez nekustamā īpašuma aģentiem un profesionāliem mākleriem, tā arī meža pārdošanā var palīdzēt profesionāli speciālisti, kas var ietaupīt jūsu laiku, pūles un līdzekļus, kā arī palīdzēt pārdot mežu ātri, ērti un par labāko iespējamo cenu. Tāpēc izvērtējiet savas prasmes, spējas un vēlmes, un gadījumā, ja saprotat, ka nevēlaties tērēt savu enerģiju birokrātijas kārtošanai, jūs varat uzticēt šo darbiņu profesionāļiem, kuri to visu izdarīs jūsu vietā.

Kā labāk – pārdot pašam vai piesaistīt ekspertus?

Lai arī sākotnēji meža pārdošana var likties kā pavisam vienkāršs un saviem spēkiem realizējams process, tiem, kuri iepriekš nav pārdevuši mežu, tas var izvērsties dārgi, sarežģīti un laikietilpīgi.

Ja jūsu īpašumā ir mežs, kuru vēlaties izdevīgi pārdot , netērējot tam savu enerģiju un vienīgo neizsmeļamo resursu – laiku, sazinieties ar SIA „LIGNUM LATVIJA” – mūsu profesionāļi jums palīdzēs. Mēs nodrošinām pārstāvniecību valsts un pašvaldību institūcijās saistībā ar dokumentu noformēšanu, kā arī konsultācijas nodokļu jautājumos. Tāpat mūsu komanda piedāvā juridiskās konsultācijas, ja jūsu īpašums ir bez zemesgrāmatas, ieķīlāts bankā vai ir ar citiem apgrūtinājumiem, kā arī mēs palīdzam risināt un sakārtot nenokārtotus mantojuma jautājumus. Nebaidieties uzticēt sava meža pārdošanas procesu mums – mēs strādājam un palīdzam mežu īpašniekiem visā Latvijas teritorijā!

Savukārt gadījumā, ja esat nolēmuši pārdot mežu pašu spēkiem – rūpīgi izlasiet visus likumus un noteikumus, kas attiecas uz mežu īpašumu pārdošanu, kā arī laicīgi parūpējieties par visas nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu. Rūpīgi izpētiet visu tirgus situāciju un aktuālās mežu cenas tirgū, lai gūtu pēc iespējas pilnīgāku izpratni par sava meža reālo un tirgus vērtību. Nebaidieties arī uzdot jautājumus visās atbildīgajās un saistītajās iestādēs, ja jums kaut kas nav skaidrs vai saprotams. Tāpat jūs varat pieteikties Lignum profesionāļu konsultācijai, un mēs atbildēsim uz visiem jūsu jautājumiem, kā arī palīdzēsim Jums pārdot mežu visizdevīgāk!

Ilggadējā uzņēmuma pieredze ļauj mūsu speciālistiem sagatavot meža iegādes piedāvājumu 24 stundu laikā, kā arī nodrošināt mežu īpašniekiem un pārdevējiem tūlītēju un izdevīgu samaksu abpusēji ērtā veidā, iepriekš vienojoties. LIGNUM LATVIJA tāpat nodrošina caurspīdīgu meža iegādes procesu, kā arī sniedz godīgas atbildes uz jautājumiem visā darījuma laikā, lai meža pārdošanas un pirkšanas process noritētu pēc iespējas ātrāk, patīkamāk un izdevīgāk.

Scroll to Top